Zakład Elementów Sprężystych i Lotniczych Sp. z o.o. powstał w 2010 roku kontynuując produkcję kompensatorów mieszkowych i osprzętu lotniczego byłego WSK PZL Warszawa II. Spółka korzysta z wieloletniego doświadczenia kadry technicznej i pracowników byego WSK którzy współtworzyli naszą firmę.

Produkcję rozpoczęło w 1952 roku WSK, gdy opracowano oprzyrządowanie i technologię produkcji pomiarowych elementów sprężystych (zarówno mieszków jak i membran). Od tego czasu przekrój produkcyjny uległ znaczącemu rozszerzeniu. Dzięki czemu produkowane kompensatory mieszkowe znalazły zastosowanie zarówno w instalacjach ciepłowniczych, spożywczych, przemysłowych, rurociągach grzewczych i technologicznych, w układach spalinowych jak i w lotniczych przyrządach pokładowych.

Obecnie ZESiL Sp. z o.o. jest jednym z nielicznych na polskim rynku producentem kompensatorów z własnymi mieszkami sprężystymi ze stali kwasoodpornej. Jakość naszych produktów potwierdzona została szeregiem certyfikatów. Między innymi Aprobatą Techniczną wydaną przez Instytut Techniki Budowlanej, dopuszczający do stosowania w budownictwie, znakiem zgodności CE z dyrektywą 97/23/WE (PED) czy Atestem Państwowego Zakładu Higieny, dopuszczający do stosowania produkowanych przez nas kompensatorów mieszkowych w instalacjach wody przeznaczonej do spożycia. Nad zachowaniem najwyższej jakości czuwa system ISO 9001:2009.

Doświadczona kadra inżynieryjna, poza standardowymi produktami, projektuje kompensatory mieszkowe i mieszki sprężyste na specjalne zamówienia klienta. Projekty tego typu zawsze wyceniane są indywidualnie.

Szeroki zakres oferowanych kompensatorów mieszkowych stanowią konstrukcje z przyłączami do spawania, kołnierzami (zarówno ze stali węglowej jak i odpornej na korozję). Poza typowymi zastosowaniami mieszki stalowe używane są w układach wydechowych silników wysokoprężnych oraz kominach. Zastosowane materiały gwarantują zachowanie wysokich parametrów użytkowych nawet w tak trudnych warunkach jak wysoka temperatura, zanieczyszczenie cząstkami stałymi czy wysokie ciśnienie.

Standardowe rodzaje kompensatorów znajdą Państwo w naszym sklepie internetowym. W przypadku indywidualnych zapytań prosimy skorzystać z formularza kontaktowego.

Drugą część produkowanych wyrobów stanowią instrumenty lotnicze takie jak wysokościomierze, prędkościomierze czy wariometry. Poza nimi w zakresie produkcji znajdują się między innymi prądnice, iskrowniki, elektromechanizmy oraz elementy układu przeciwoblodzeniowego śmigłowców. Wysoka kultura produkcji, duża precyzja, długoletnie doświadczenie i rygorystyczna kontrola jakości na wielu etapach produkcji gwarantują że pomimo upływu czasu i postępu technologicznego nasze produkty są stale eksploatowane na wielu statkach powietrznych zarówno w kraju jak i za granicą.

Wykaz produkowanych instrumentów lotniczych znajduje się w sekcji WYROBY LOTNICZE.