Podział kompensatorów ze względu na rozwiązania konstrukcyjne

Powrót do informacji

Kompensatory są powszechnie stosowane w rurociągach oraz instalacjach rurowych i służą do absorbowania przemieszczeń. Dzięki temu, że przejmują przesunięcia, dają możliwość zmniejszenia naprężenia w rurociągu, co znacząco wpływa na usprawnienie montażu, ograniczenie drgań, a także hałasu. To właśnie dlatego są niezbędne w różnego rodzaju instalacjach i urządzeniach przemysłowych. Muszą być jednak odporne chemicznie na substancje, które znajdują się wewnątrz, a także na ciśnienie oraz temperaturę.

Od czego zależy wybór kompensatora?

Dobór kompensatora zależy od wielu czynników i zazwyczaj odbywa się to pod okiem eksperta. Każdy kompensator musi posiadać odpowiednie właściwości, w tym również sprężystość osiową, boczną, a także kątową.

Wśród popularnych rozwiązań znajdują się na przykład kompensatory ciśnienia — mające zastosowanie w każdej dziedzinie przemysłu w zakresie bezpieczeństwa instalacji i codziennej eksploatacji. Kompensatory dzieli się z uwagi na materiał, mający zastosowanie do nich — metalowe, gumowe itp. — jak również ze względu na rozwiązania konstrukcyjne — np. kompensatory drgań.

Podział kompensatorów metalowych w zależności od rodzaju przenoszonych przemieszczeń i rozwiązania konstrukcyjne

W zależności od rodzaju przenoszonych przemieszczeń kompensatory dzieli się na:

– Osiowe,
– Poprzeczne,
– Przegubowe,
– Kątowe w jednej płaszczyźnie,
– Kołnierzowe,
– Uniwersalne,
– Kompensatory do układów wydechowych.

Kompensator osiowy

Jest to rodzaj kompensatora uważanego za jeden z najprostszych jeśli chodzi o budowę. Bazuje ona na jednym mieszku, a całościowe działanie kompensatora ogranicza się wyłącznie do przejmowania przemieszczeń osiowych.
Kompensatory osiowe posiadają mieszki ze stali kwasoodpornej. W standardowej ofercie dostępne są w trzech wariantach, różniących się zakresem kompensacji: małą, umiarkowaną oraz dużą.

Istnieje również możliwość dostosowania wersji modeli standardowych do indywidualnych potrzeb.

Kompensator poprzeczny

Tego rodzaju kompensator pracuje w oparciu o absorpcję ruchów bocznych od osi rurociągu. Posiada cięgna lub przeguby, które pracują albo w jednej, albo w wielu płaszczyznach. Dodatkowe drgania osiowe mogą być ograniczane, co osłabia siły nacisku na podpory rurociągu. Mieszki w kompensatorze poprzecznym wykonuje się ze stali, a przyłącza mogą mieć dowolny rodzaj — np. gwintowane lub kołnierzowe.

Kompensator przegubowy

Kompensator z przegubami jest stosowany w celu absorbowania ruchu w jednym lub kilku kierunkach. Zdarza się wykorzystywać go pojedynczo i mocować np. pomiędzy pośrednimi punktami stałymi.

Kompensator kątowy w jednej płaszczyźnie

Jest to rodzaj kompensatora metalowego, przeznaczonego do przemieszczeń kątowych w jednej płaszczyźnie. Wyróżnia się kompensator przegubowy z jednym mieszkiem i końcówkami do wspawania, posiadający też system ograniczników przegubowych. Daje to możliwość ruchów kątowych na tej samej płaszczyźnie. Na rynku dostępne są także kompensatory przegubowe z jednym mieszkiem i przyłączami kołnierzowymi.

Kompensator kołnierzowy

Do jego produkcji używana jest stal kwasoodporna, a kompensator wyposażony jest w kołnierze.

Na rynku dostępne są również kompensatory kołnierzowe gumowe, przeznaczone do redukcji drgań i hałasu oraz małej kompensacji długości — maksymalnie do 3 mm. Mocuje się je na nie-osiowości instalacji w przyłączach rur pomp i innych urządzeń. Na ogół konieczne jest dodatkowe zabezpieczenie w postaci podpór przesuwnych, a także stałych.

Kompensator do układów wydechowych

Tego typu kompensator cechuje się wysoką elastycznością i kompensacją ruchów osiowych oraz poprzecznych. Ponadto tłumi też wibracje, a jego głównym zadaniem jest ochrona systemów oczyszczania spalin przed skutkami przemieszczeń oraz wibracji, jakie powstają w silnikach. Wpływa też na ograniczenie przemieszczeń, które tworzą się na skutek rozszerzalności cieplnej rur układów wydechowych.

Najnowsze informacje

19 gru 2022

Zasady montażu kompensatorów

...

Czytaj

13 gru 2022

Podział kompensatorów ze względu na przyłącza

...

Czytaj

24 lis 2022

Zasady doboru kompensatorów

...

Czytaj