Zagrożenia związane z nieprawidłowym doborem i montażem kompensatorów mieszkowych

Powrót do informacji

Kompensatory mieszkowe stosuje się w celu kompensacji termicznej wydłużenia rurociągu oraz przy podłączeniu urządzeń, które wywołują wibracje, takich jak np. pompy. W ich składzie znajdziemy mieszki metalowe, wytrzymałe na wysoką temperaturę, ciśnienie i korozję, a ponadto zapewniające szczelność. Jednak nieprawidłowy dobór oraz montaż kompensatorów mieszkowych może powodować zagrożenia.

Kompensatory mieszkowe stalowe a zagrożenia związane z niewłaściwym zamontowaniem i wyborem produktów

Głównym zastosowaniem kompensatorów są połączenia rurowe, a ponieważ rurociągi przewodzą ciepło, to są również narażone na oddziaływanie różnych temperatur. Połączenia wydłużają się w różnym zakresie, jednak w sytuacji kiedy pojawiają się istotne przeszkody, to może dojść do uniemożliwienia wydłużenia przewodów, a wówczas tworzą się uszkodzenia. Wynika to wprost z zasad fizyki — w tym współczynnika rozszerzalności cieplnej, na którą ma wpływ materiał, z jakiego wykonane są połączenia rurowe. Tylko właściwy dobór oraz prawidłowy montaż kompensatorów mieszkowych zapewnia bezpieczną pracę i wpływa na stan całej instalacji. Przykładem są kompensatory ze stali nierdzewnej, które nie powinny być montowane tuż obok złącza, ponieważ może to powodować blokowanie się przesunięcia przewodu i, w efekcie, może dojść do awarii instalacji.

Istotne znaczenie ma także położenie uchwytów do rur z gumowymi przekładkami względem kompensatorów i zapewnienie odpowiedniego ruchu poprzecznego. Inną, bardzo ważną kwestią jest także jakość ich wykonania.

Dobór oraz montaż punktów stałych

Właściwy dobór oraz zamontowanie stałych punktów mają istotne znaczenie, ponieważ w pewien sposób odcinają i dzielą instalację na części poddawane kompensacji. Ponadto ważne jest zachowanie stabilnych rur, aby nie poruszały się pod wpływem różnych sił, które mają wpływ na instalację w trakcie pracy. Wymagania dla personelu obsługującego, a także kwestie związane z transportem i przechowywaniem kompensatorów Niewłaściwy dobór kompensatorów oraz błędy, związane z montażem, a wynikające z np. braku odpowiednich kwalifikacji posiadanych przez personel obsługujący, mogą powodować poważne awarie. Wiąże się to m.in. z błędami w trakcie montażu lub też zamontowaniem niskiej jakości kompensatorów, które przechowywane były w niewłaściwych warunkach — np. w miejscach wilgotnych, czy też w bezpośredniej ekspozycji na światło słoneczne. W efekcie takie kompensatory nie są w stanie prawidłowo działać i szybciej ulegną zużyciu.

Jeśli chodzi o czynnik ludzki, to istotne znaczenie ma także właściwy montaż, związany z koniecznością określenia możliwości zastosowania produktu w oparciu o ciśnienie robocze i temperaturę. Istnieją specjalne tabele oraz dane, zawarte w specyfikacji każdego produktu, które wskazują dopuszczalne, maksymalne eksploatacyjne odchylenie kompensatora od pozycji neutralnej, o czym zawsze powinni wiedzieć monterzy.

W trakcie montażu ważne jest także, aby kompensatora nie używać jako elementu wsporczego, a sam rurociąg zawsze powinien posiadać w określonych miejscach stałe podpory i prowadnice przesuwne. Różnego rodzaju niedopatrzenia oraz błędy montażowe, takie jak np. zabrudzone przeciwkołnierze z dodatkowymi zadziorami czy np. zanieczyszczeniami olejowymi mogą powodować poważne awarie. Bardzo ważne jest także, aby przeciwkołnierze pasowały do obszaru mocowania mieszka i by monterzy zawsze stosowali kołnierze wykonane zgodnie ze wskazanymi standardami lub też używali ograniczników ruchu — w sytuacji kiedy jest to konieczne, czyli np. wówczas gdy ciśnienie przekracza wartość wskazaną w specyfikacji produktu.

Istotne znaczenie w trakcie montażu kompensatorów ma także kolejność montażu. I tak np., w sytuacji kiedy montuje się kompensator w układzie ze wstępnym naprężeniem, to konieczne jest najpierw umocowanie kompensatora między przylgami, a dopiero potem uruchomienie całości. Niedostosowanie się do tych wymagań przez monterów może doprowadzić do awarii i wypadnięcia wargi uszczelniającej z rowka kołnierza, a nawet poważnego uszkodzenia całego kompensatora.

Najnowsze informacje

19 gru 2022

Zasady montażu kompensatorów

...

Czytaj

13 gru 2022

Podział kompensatorów ze względu na przyłącza

...

Czytaj

24 lis 2022

Zasady doboru kompensatorów

...

Czytaj