Podtytuł posta
Kompensatory mieszkowe są coraz powszechniej stosowanymi elementami we wszelkich układach przemysłowych. Pozwalają one bowiem na poprawę reakcji instalacji na zmienne parametry przesyłanego rurociągami medium. Mieszki wykorzystuje się przede wszystkim w nowoczesnych konstrukcjach, a prawidłowo zaprojektowany układ z zastosowaniem tej technologii cechuje się dużą żywotnością oraz sprawnością. Jednakże należy mieć na uwadze, że kompensatory zbudowane są z cienkiego materiału, dlatego też łatwo mogą ulec uszkodzeniu. Jakiego rodzaju usterki nie wpływają na skuteczność działania, a które wymuszają wymianę elementów kompensacyjnych?
Wgniecenia – ich rodzaje i przyczyny powstawania
Zazwyczaj na wystających mieszkach obserwuje się płytkie wgniecenia. Różnego rodzaju, lekkie uszkodzenia przeważnie nie zmniejszają zakresu działania tych elementów, jednakże warto pamiętać, że jeśli otrzymamy od producenta kompensator nawet z niewielkimi wgnieceniami, nie powinniśmy go przyjmować, ponieważ oznacza to, że podczas transportu mieszki nie były prawidłowo zabezpieczone. W trakcie dostawy powinny być one unieruchomione, aby nie obijały się zarówno o siebie nawzajem, jak i od ścian kartonów służących do ich przewozu.
Inaczej sprawa wygląda, jeśli delikatne uszkodzenia pojawią się w czasie montażu czy użytkowania kompensatorów. Wtedy też, gdy defekty są niewielkie, nie trzeba od razu wymieniać dotkniętych nimi urządzeń. Jak przeważnie dochodzi do tego rodzaju uszkodzeń? Przede wszystkim dzieje się to podczas instalacji kompensatorów oraz innych elementów układu przemysłowego. Fachowcy stosują zazwyczaj ciężkie klucze, młotki czy innego typu narzędzia ręczne. Wystarczy więc, że wyślizgnie się jedno z nich z ręki pracownika i upadając, wgniecie powierzchnię mieszka. Kompensatory mieszkowe, aby prawidłowo spełniały swoje funkcje, muszą być skonstruowane z kilku warstw cienkiego materiału, dlatego też tego typu uszkodzenia mogą się zdarzać. Kiedy jeszcze należy uważać na te stosunkowo delikatne elementy?
Naruszenie struktury mieszków podczas łączenia
Oprócz wgnieceń powszechnymi uszkodzeniami struktury kompensatorów są te powstałe podczas spajania. W przypadku wyboru takiej metody łączenia wykorzystuje się specjalny kompensator do wspawania. Podczas obróbki spawacz może jednak dodatkowo naruszyć materiał poza obszarem obejmującym łączenie. W ten sposób łatwo o zmianę grubości oraz utratę elastyczności materiału. W przypadku, jeśli powstało zgrubienie, można je wyszlifować. To samo tyczy się ubytku, który wynosi nie więcej niż 10% grubości kompensatora. Wygładzenie powierzchni pozwala na przywrócenie wszystkich fizycznych właściwości mieszka. Oczywiście standardowo należy przeprowadzić po takiej procedurze test szczelności, lecz jeśli naruszenie struktury było niewielkie, prawdopodobieństwo powstania pęknięcia w tym miejscu jest nikłe.
Prawidłowa ocena uszkodzenia
Jak jednak rozpoznać, czy uszkodzenie może stanowić zagrożenie dla poprawnego działania kompensatora? Przede wszystkim należy ocenić ostrość wgniecenia. Jeśli jego krawędzie są łagodne, a samo wgniecenie jest płytkie, można dalej korzystać z tego elementu. Zazwyczaj tego rodzaju, nieduże uszkodzenia nie wpływają znacząco ani na pracę mieszka, ani na jego żywotność. Jeśli jednak krawędź wgniecenia jest ostra, a samo wpuklenie jest głębokie, zaleca się wymianę takiego kompensatora. Istnieje bowiem duże ryzyko, że pod wpływem wysokiego ciśnienia czy skrajnej temperatury bardzo szybko dojdzie do niekorzystnych zmian zmęczeniowych materiału. W ten sposób łatwo doprowadzi to do perforacji, a wtedy straty finansowe mogą być znaczące.
Uszkodzenia elementów układów przemysłowych zdarzają się wbrew pozorom dość często. Zazwyczaj bowiem ma się do czynienia z bardzo wymagającymi oraz obciążającymi te elementy parametrami pracy. Nic więc dziwnego, że usterki się zdarzają, jednakże te dotyczące kompensatorów mieszkowych ze względu na ich konstrukcję są częściej uszkodzeniami zewnętrznymi, a nie wynikającymi z kontaktu z wysoką temperaturą czy ciśnieniem. Dlatego bardzo istotna jest regularna inspekcja kompensatorów oraz umiejętność prawidłowej oceny skali uszkodzenia. W ten sposób na czas wymienimy wadliwe elementy i tym samym zapobiegniemy