Zasady montażu kompensatorów

Analizując skuteczność różnych elementów instalacji przemysłowych, zawsze bierze się pod uwagę ich parametry techniczne. Jest to zrozumiałe, ponieważ bez doboru odpowiednich części każdy zaprojektowany układ okazałby się niestabilny, przyczyniając się do częstych awarii, a także zazwyczaj niemożliwy do skonstruowania.

Podtytuł posta

Analizując skuteczność różnych elementów instalacji przemysłowych, zawsze bierze się pod uwagę ich parametry techniczne. Jest to zrozumiałe, ponieważ bez doboru odpowiednich części każdy zaprojektowany układ okazałby się niestabilny, przyczyniając się do częstych awarii, a także zazwyczaj niemożliwy do skonstruowania. Jednak wysiłki projektantów oraz inżynierów mogą spełznąć na niczym, jeśli zostanie zaniedbany proces montażowy. Prawidłowa instalacja ma bowiem równie ogromne znaczenie co odpowiednio dobrane wymiary czy rodzaje części układów przemysłowych. Nie inaczej jest w przypadku kompensatorów. W artykule przedstawimy dobre praktyki, które powinny być stosowane podczas ich instalacji.

Przygotowanie do montażu

Pierwszym krokiem, którego nie można pominąć, jest ocena stanu kompensatorów. Nawet jeśli kompensatory mieszkowe są wysokiej jakości, to trzeba pamiętać, że to delikatne elementy. Ze względu na ich konstrukcję bardzo łatwo więc o uszkodzenia. Dlatego też, zanim weźmiemy się za montaż kompensatorów, zawsze trzeba sprawdzić, czy nie posiadają żadnych widocznych wgnieceń, pęknięć lub głębokich rys. Wszystkie przypadki mogą przyczynić się do szybkiej awarii kompensatora bądź wpłynąć negatywnie na jego działanie.

Elementy przeznaczone do montażu muszą być również suche oraz czyste, ponieważ zarówno wilgoć, jak i zanieczyszczenia w postaci drobin, smarów, olejów czy innych substancji mogą niekorzystnie działać na ich pracę. Tyczy się to zewnętrznych, a także wewnętrznych ścianek kompensatorów. W przypadku dodatkowych elementów, np. osłon czy kołnierzy, kontrola musi być jeszcze bardziej szczegółowa.

Ostrożnie jak z jajkiem!

Kolejnym, bardzo ważnym aspektem, jest zapewnienie ekipy montażowej, która wie, jak obchodzić się z tymi delikatnymi elementami oraz oczywiście ma uprawnienia pozwalające na takie działanie. Warto wiedzieć, że do największej liczby uszkodzeń kompensatorów zachodzi nie podczas samego transportu, lecz po dotarciu ich już na miejsce. Na czas przewozu kompensatory mają zakładane specjalne zabezpieczenia, które chronią je przed usterkami. Należy więc unikać uderzeń czy stuknięć o elementy otoczenia, aby samemu nie naruszyć struktury mieszków. Nie można również zakładać żadnych obręcz, opasek czy innych mocowań niezgodnych z zaleceniami producenta, bo to prosta droga do uszkodzenia kompensatora.

Dobre praktyki montażowe

Każdy monter zajmujący się instalacją kompensatorów mieszkowych powinien wiedzieć o kilku niezbędnych czynnościach. Jako pierwsze istotne jest sprawdzenie współosiowości otworów w kołnierzach. Czasem jednak, aby usprawnić sobie regulację, stawia się na tzw. kołnierze obrotowe, znacząco przyspieszające montaż. Podczas montowania kołnierzy śruby należy dokręcać równomiernie na krzyż, podobnie jak w kołach samochodowych. Co więcej, po wstępnej eksploatacji warto ponownie dokręcić wszystkie śruby. Za każdym razem trzeba oczywiście uważać, aby kluczem nie uszkodzić struktury kompensatorów. Oprócz tego konieczne jest unikanie naprężeń skręcających podczas montażu, ponieważ mieszki nie są stworzone do odbioru tego rodzaju obciążeń.

kompansatory z kołnierzami pod zaciski

Podtytuł posta

Spawanie – tylko w odpowiednich warunkach

W przypadku kompensatorów przeznaczonych do łączenia spawanego ważne jest, aby w trakcie spawania zachować szczególną ostrożność. Wynika to z faktu, że nawet niewielkie oddziaływanie na strukturę mieszków, np. w postaci punktowego podwyższenia temperatury, może zmniejszyć trwałość lub doprowadzić do rozszczelnienia. W związku z tym należy najpierw odpowiednio zabezpieczyć wrażliwe fragmenty kompensatorów, a wtedy dopiero rozpoczynać spawanie. W tym celu osłaniamy je np. przed iskrami spawalniczymi, obciążającymi mieszki termicznie, wpływając na mikrostrukturę metalu, a co za tym idzie, na jego właściwości. Niezwykle ważne z tego względu jest również to, że niedozwolone jest spawanie bezpośrednio na mieszkach.

Coś więcej?

Aby kompensatory mogły służyć jak najdłużej, warto również zadbać o taki sposób instalacji, który umożliwi ich regularne inspekcje. Z tego również względu nie wolno na nie nakładać żadnych emalii czy izolacji. Nie dość, że upośledza to ich pracę, to także zasłania strukturę elementu, sprawiając, że prawidłowa ocena jego stanu będzie niemożliwa. Z tego powodu równie ważne jest należyte podłączenie systemów monitorujących pracę całego układu posiadającego kompensatory. Dzięki temu operator natychmiast zauważy ewentualne nieprawidłowości w działaniu instalacji.

Zdecydowanie się na zastosowanie licznych elementów kompensujących obciążenia rurociągów oraz innego rodzaju instalacji przemysłowych to doskonała decyzja. W ten sposób jest się w stanie maksymalnie zoptymalizować ich pracę, a także zabezpieczyć przed częstymi awariami, a co za tym idzie – stratami finansowymi. Jednakże profesjonalne rozwiązania wymagają równie profesjonalnego działania. Z tego też względu montaż kompensatorów powinien być przeprowadzony na najwyższym poziomie.