Kompensatory mieszkowe do rurociągów preizolowanych

Rurociągi stosowane w sieciach ciepłowniczych są narażone na liczne uszkodzenia zmęczeniowe. Jest to spowodowane przede wszystkim zmienną temperaturą, a co za tym idzie, również i ciśnieniem występującym wewnątrz rurociągów. W takich przypadkach, aby zmniejszyć obciążenie ich ścian oraz łączeń, stosuje się sprawdzone kompensatory mieszkowe. Czy jednak nadają się one do zastosowania w każdym rodzaju rur?

Podtytuł posta

Rurociągi stosowane w sieciach ciepłowniczych są narażone na liczne uszkodzenia zmęczeniowe. Jest to spowodowane przede wszystkim zmienną temperaturą, a co za tym idzie, również i ciśnieniem występującym wewnątrz rurociągów. W takich przypadkach, aby zmniejszyć obciążenie ich ścian oraz łączeń, stosuje się sprawdzone kompensatory mieszkowe. Czy jednak nadają się one do zastosowania w każdym rodzaju rur?

Czym są rurociągi preizolowane?

Nad wykorzystaniem kompensatorów mieszkowych warto zastanowić się w przypadku tzw. rurociągów preizolowanych. Na początku należy wiedzieć, czym są wspomniane rurociągi. Preizolacja to inaczej fabrycznie wykonana, termiczna warstwa ochronna. Na świecie są one znane od lat 70 XX wieku, w Polsce pojawiły się jednak dopiero w 1989 roku. Rurociągi preizolowane są wygodną alternatywą dla klasycznych rurociągów z osobno montowaną izolacją. Były odpowiedzią na zbyt duże straty energii termicznej pojawiające się w sieciach ciepłowniczych. Jedną z ich sporych zalet jest wpływ na skrócenie czasu wykonania instalacji. Dzieje się tak, ponieważ nie jest wymagane wykonywanie aż tak dużych prac ziemnych jak ma to miejsce w przypadku klasycznych rur bez zintegrowanej izolacji.

Rodzaj wykorzystywanych kompensatorów

Aby rurociągi mogły swobodnie się odkształcać w warunkach podwyższania się ciśnienia w ich wnętrzu, należy zamontować w odpowiednich miejscach kompensatory mieszkowe. Są to elementy metalowe, które posiadają specjalnie pofalowane ścianki. Zwiększona w ten sposób powierzchnia kompensatora pozwala na rozprężanie się go, a co za tym idzie – absorbowanie zarówno przemieszczeń osiowych, kątowych bądź bocznych, jak i niewielkich drgań. Takie zjawiska pojawiają się nie tylko w rurociągach ciepłowniczych, lecz także w sieciach transportujących różnego rodzaju medium w przemyśle chemicznym, spożywczym, energetycznym i wielu innych. Kompensatory, dzięki swoim mechanicznym właściwościom, są łatwe w montażu, przez co stanowią bezproblemowe w wykorzystaniu elementy w systemie rurociągowym.

W przypadku zastosowania rurociągów preizolowanych istotne jest odpowiednie zabezpieczenie również podłączonych do nich kompensatorów. Dlatego też, aby zmniejszyć maksymalnie straty ciepła, elementy te powinny również posiadać dodatkową ochronę. Najczęstszymi miejscami, w których umieszcza się kompensatory, są m.in. łączenia odcinków rurociągów. W takim przypadku wstawia się tzw. kompensator kołnierzowy, który posiada odpowiednio wzmocnione ścianki. W miejscach łączenia należy również zadbać o odpowiednią izolację oraz ochronę, dlatego też warto zdecydować się na kompensatory z pojedynczymi bądź podwójnymi osłonami. Zależnie od cech przesyłanego medium, będą to modele zewnętrzne lub wewnętrzne.

Co więcej, same kompensatory również mogą posiadać fabrycznie wykonaną izolację, dzięki czemu mają takie same parametry termiczne na całej długości tworzonych sieci ciepłowniczych. Kompensatory mieszkowe równie często stosuje się na odcinkach rurociągów z zaworami oraz innymi elementami instalacji. Mowa o takich urządzeniach jak mierniki ciśnienia czy pompy wody. Jeśli w sieci znajdują się rurociągi preizolowane, to powinno się również zadbać o odpowiednią izolację elementów występujących w węzłach sieci ciepłowniczej – jaki byłby bowiem sens obecności izolacji termicznej w jednym miejscu, a pominięcia jej w innym? Warto zamówić u producenta kompensatory do preizolacji, przewidziane do montażu tego rodzaju rurociągów. Posiadają one specjalnie zaprojektowany płaszcz, który chroni znajdujące się wewnątrz mieszki oraz równocześnie pozwala na dalszą, prawidłową pracę kompensatora. Co więcej, takiego rodzaju element może być montowany bezpośrednio w wykopie i podłączony do preizolowanych rurociągów, co znacząco ułatwia wykonywanie instalacji.

Wykorzystanie rurociągów preizolowanych pozwala na zwiększenie żywotności sieci ciepłowniczych. Taki efekt potęguje połączenie tej technologii z dedykowanymi kompensatorami mieszkowymi. W ten sposób można nie tylko zapewnić odpowiednie warunki do przesyłu energii cieplnej, lecz także zapobiegać jej dużym stratom. Biorąc pod uwagę również o wiele łatwiejszy montaż tego rodzaju elementów, jest to technologia polecana podczas wykonywania nowych odcinków miejskich układów grzewczych, a także w przypadku ich remontów.