Podtytuł posta
Przemysł to sektor o bardzo różnych obliczach. Wszakże jest nim zarówno branża hutnicza, energetyczna czy wydobywcza, jak i chemiczna bądź spożywcza. Natomiast w wielu gałęziach obecne są układy, w których występują wymagające warunki fizyczne, takie jak zmienna temperatura i ciśnienie. Z tego względu wszędzie tam trzeba stosować kompensatory zapobiegające nadmiernym naprężeniom wywołanym przez wspomniane czynniki. Czym jednak te elementy różnią się między sobą? Między innymi rodzajami przyłączy. I ten właśnie temat poruszymy w dzisiejszym wpisie.
Mieszki do spawania
Wśród różnego rodzaju połączeń elementów technicznych można wyróżnić te bardziej bądź mniej trwałe. Jedną z metod łączenia różnych części na stałe jest spawanie. Jest ono powszechnie stosowaną techniką spajania ze sobą m.in. rurociągów. Dlatego istnieją kompensatory posiadające specjalne przyłącza, które umożliwiają sprawne przyspawanie ich do krańców rurociągów. W zależności od lokalizacji, funkcji oraz warunków panujących wewnątrz układu zastosować można kompensator do wspawania posiadający konkretne cechy.
Wśród kompensatorów przeznaczonych do spawania wyróżnić można zarówno te z osłonami wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi czy o zwiększonej kompensacji. Oprócz tego przyspawane mogą być także kompensatory przeznaczone do preizolacji w instalacjach tego samego rodzaju – dzięki specjalnej budowie są kompatybilne z rurociągami preizolowanymi oraz nie potrzebują żadnych podpór stabilizujących. W jakiej sytuacji warto zdecydować się na łączenie spawane? Wspawane kompensatory sprawdzą się w szczególności w układach, gdzie występują duże obciążenia mechaniczne. Połączenia spawane bowiem gwarantują wyjątkową szczelność w porównaniu z innymi metodami łączenia elementów układów.
Grunt to gwint!
Nie zawsze jednak połączenia stałe są pożądane. Czasem konstruktor przewiduje ewentualne przebudowy bądź wymiany niektórych elementów. Może to być spowodowane regularną rozbudową instalacji oraz związaną z tym integracją z jej nowymi odcinkami. Z tego względu spoinowanie nie zawsze znajdzie swoje zastosowanie. Wtedy równie często stawia się na kompensatory z przyłączami gwintowymi. Takiego rodzaju rozwiązania gwarantują porównywalną szczelność układu z równoczesną możliwością demontażu kompensatorów, a także pozostałych elementów instalacji przemysłowej. Połączenia rozłączne pozwalają także na zastosowanie dodatkowych elementów, które również nie mogą być spawane, np. podpór umożliwiających przemieszczanie się rurociągów wzdłuż osi.
Przyłącza miedziane do zadań specjalnych
Szczególnym rodzajem kompensatorów są te wykorzystywane w ciepłownictwie. W przypadku takich obiektów jak ciepłownie, a także całe sieci rozprowadzające energię cieplną do odbiorców, istnieje często konieczność zastosowania mieszków posiadających przyłącza miedziane. Wśród nich wyróżnić można te z tzw. końcówkami mufowymi oraz bose. Miedziane przyłącza mufowe idealnie sprawdzą się w warunkach podwyższonego ciśnienia w układach wodnych czy gazowych. Zapewniają one odpowiednią szczelność oraz doskonale radzą sobie w przypadku zjawiska rozszerzalności temperaturowej łączonych rurociągów. Zależnie od sposobu łączenia kompensatora z rurociągiem, także końcówki bose znajdują zastosowanie, ponieważ doskonale uzupełniają przyłącza mufowe w tego rodzaju układach.
Podtytuł posta
Solidne złącza kołnierzowe
Warto zwrócić uwagę na jeszcze jedną grupę kompensatorów, które posiadają różnego rodzaju przyłącza w postaci kołnierzy. Mają one za zadanie nie tylko stabilnie łączyć oba odcinki rurociągu, lecz także zapewniać odpowiednią szczelność. Kompensatory kołnierzowe spotkać można wszędzie tam, gdzie panuje bardzo wysokie ciśnienie. W przemyśle zaobserwować można obciążenia sięgające nawet kilkudziesięciu barów. W takiej sytuacji czasem warto zainwestować właśnie w mieszki wyposażone w kołnierze. Co więcej, dodatkowe otwory śrubowe można wykorzystać do zwiększenia stabilizacji rurociągów i równoczesnego zamontowania podpór bądź specjalnych uchwytów.
Jak widać, istnieje sporo kompensatorów, które wyposażone są w specjalistyczne przyłącza. Pozwalają one na wszechstronne zastosowanie w wielu sektorach przemysłu. Oprócz prawidłowego dobrania wymiarów kompensatorów, ich osłony czy też elementów posiadających zwiększone zdolności kompensacyjne bardzo istotne są właśnie przyłącza. Dlatego, aby każdy układ działał jak należy, zadaniem jego konstruktora oraz projektanta jest dokładna analiza pod względem doboru odpowiednich połączeń.