Podtytuł posta
Dla zewnętrznego obserwatora wszelkie maszyny, urządzenia czy inne elementy techniczne wykorzystywane w przemyśle mogą wyglądać tak samo. Jednakże zarówno ich konstruktorzy, jak i użytkownicy doskonale wiedzą, że nawet niewielkie zmiany w budowie konkretnych elementów mogą znacząco wpływać na przebieg wszelkich procesów technologicznych. Nie inaczej jest z kompensatorami mieszkowymi, ponieważ ich prawidłowy dobór ma kluczowe znaczenie w procesie odbioru obciążeń mechanicznych z pozostałych elementów instalacji. Jak więc atrybuty układów przemysłowych decydują o tym, na który rodzaj mieszków zdecyduje się konstruktor?
Rozmiar ma znaczenie?
Pierwszym, ważnym kryterium doboru mieszków są oczywiście wymiary. Każdy inżynier wie, że nawet niewielkie niedopasowanie elementów rurociągów może dosłownie doprowadzić do katastrofy. Dlatego też zamawiając u producenta kompensatory mieszkowe, ważne jest, aby dokładnie zwymiarować miejsce przyłączenia mieszków bądź – jeżeli mowa o całkowicie nowej instalacji przemysłowej – podzielić się jej projektami z dokładnie wskazanymi wymiarami. W ten sposób trudno o popełnienie błędu.
Odpowiedni rodzaj mieszka to podstawa
Kolejnym, równie istotnym aspektem jest odpowiednie dopasowanie typu mieszka do pełnionej przez niego funkcji. I tak – wszystkie kompensatory odpowiadają za zapobieganie przemieszczeniom osiowym, kątowym oraz poprzecznym. Jednakże kluczowe jest to, w jakim układzie chcemy zainstalować mieszki. Pierwsze, co diametralnie wpływa na decyzję o wyborze tego elementu, to panujące w układzie ciśnienie.
W przypadku instalacji, w których wahania wartości ciśnienia są stosunkowo niewielkie, zazwyczaj stawia się na mieszki membranowe. Posiadają one znacznie cieńsze ścianki, które właśnie lepiej reagują na niezbyt duże zmiany tego parametru. Co więcej, ich mieszki mają dodatkowe wgłębienia, które optymalizują pracę elementu. Dla porównania kompensatory przeznaczone do pracy w instalacjach wysokociśnieniowych posiadają grubsze ścianki, nieco inną budowę oraz dodatkowe elementy, np. w postaci osłon.
Podtytuł posta
Osłony – patent na silne przepływy i nie tylko
Te ostatnie części powinno stosować się także w innym przypadku – rurociągami może być bowiem transportowany nie tylko gaz w warunkach wysokiego ciśnienia, lecz także ciecz. W wielu instalacjach przemysłowych można spotkać się też z rurociągami przenoszącymi różnego rodzaju płyny cechujące się dużą prędkością przepływu, który potrafi być niezwykle chaotyczny. Takie zjawisko nazywa się przepływem turbulentnym i może on niestety przyczyniać się do uszkodzeń rurociągu oraz skutecznie zaburzać pracę całej instalacji. Dlatego też osłony, w tym przypadku wewnętrzne, pozwalają na „uspokojenie” przepływu oraz zapobiegają uszkodzeniom z tym związanym.
Gdzie natomiast montuje się kompensatory mieszkowe z osłonami zewnętrznymi? Przede wszystkim w miejscach, które narażone są na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Warto również zauważyć, że osłony zewnętrzne mogą pełnić funkcję nośną, stabilizującą konstrukcję w danym miejscu. Dlatego też dobierając elementy sieci rurociągów, warto przeanalizować, czy właśnie takiego rodzaju mieszek nie będzie najlepszym rozwiązaniem.
Dobór pod względem rodzaju połączenia
Aby prawidłowo dobrać mieszki do konkretnego rurociągu, ważne jest, aby przeanalizowanie sposobu łączenia jego fragmentów. Zależnie od charakteru instalacji przemysłowej można dobrać np. specjalne kompensatory do spawania. Oprócz tego potrzebne mogą okazać się mieszki z przyłączami gwintowymi czy mufowymi, szczególnie często spotykane w ciepłownictwie. Specjalnym rodzajem łączenia są również przyłącza kołnierzowe, które pozwalają na uniknięcie tzw. wyboczenia, czyli odkształcenia bocznego całego mieszka. Taki kompensator kołnierzowy jest wtedy zazwyczaj montowany wraz z konstrukcją nośną całego rurociągu, z ruchomymi szynami pozwalającymi na pracę mieszka.
Kompensatory powinny być dobierane pod względem ryzyka uszkodzenia rurociągów, wywołanego obciążeniem pod wpływem wysokiej temperatury czy ciśnienia. Warto zauważyć, że kompensatory przejmują różnego rodzaju obciążenia mechaniczne, w tym też drgania wywołane np. pracą silników o dużej mocy. Dlatego aby uniknąć strat w postaci często pojawiających się awarii instalacji, warto postawić na odpowiednią ilość mieszków. Wykorzystanie takiego rodzaju elementów chroni oraz usprawnia działanie systemów przemysłowych, co zwiększa ich ekonomiczny potencjał.